Plastik Cerrahi

Döllenmiş tek bir hücreden başlayarak canlıyı oluşturan, vücuttaki tüm hücrelere dönüşebilen ve limitsiz çoğalabilme özellikleriyle kendilerini devamlı yenileyebilen hücrelere,  tüm hücrelerin kaynağı anlamında kök hücre adı verilmiştir.
Kök hücreler yeteneklerine, olgunlaşma durumlarına ya da oluşturabilecekleri doku üst guruplarına göre çeşitli isimler alıyorlar. Kök hücreler hem canlının vücut bulmasında hem de vücudun yaşamını sürdürebilmesinde tek önemli kaynaktır.  Son yıllardaki teknolojik gelişmeler  kök hücrelerin tıpta kullanımını (tedavi amaçlı) mümkün hale getirmiştir. Bu gelişmeler ile  yola çıkan  Harvest BMAC2 sistemi ile“point-of-care” olarak siz hekimlerimizin kullanımına sunulmuştur.

KULLANIM ALANLARI

Estetik Cerrahide ve özellikle yüz gençleştirmede başarı ile kullanılmaktadır. Günümüzde yaygın olan “ yüzü sadece germe, aynı zamanda doldur” ( Fill Do not lift) görüşü hakimdir. Buna göre şimdiye kadar yüze dolgu amaçlı sıkılan yağların büyük bir kısmı (% 70)kaybolurken bu yağ dokuları kök hücre ile zenginleştirildiklerinde uzun süre kalıcı olmakta ve yağ dokusunun cildi gençleştirme etkisini de arttırmaktadır.

KULLANILAN DİĞER HASTALIKLAR

Meme kanseri sonrası tekrar meme yapılandırılmasında, kalp hasalıkları ve enfarktüs sonrası, belfıtığında, beyin kanamasında, gastroenterolojide, cilt hastalıklarında, duymayı engelleyen kulak hastalıklarında kullanılmaktadır. Yaşlandıkça yüze gençliği veren dolgunluk azalır, yumuşak dokunun kaybı başlar, cilt incelir, cilde oksijen taşıyan damarlar azalır ve kaslar erir. Estetik açıdan uygulanan rutin tedavi yöntemleri ile sarkmış cildi gerilebiliyor, asabiliyor veya boşalan dokuyu yağ ile doldurabiliyor. Ama bunlar problemi tedavi etmiyor, sadece görüntüyü düzeltiyor. Kök hücre tedavisi yüzde bir gençlik aşısı gibi çalışabiliyor. Çünkü bu hücreler çevrelerindeki ortama göre değişim gösterip çoğalan hücreler…